TU-cup
Talentudviklingscup’en, eller i daglig tale TU Cup’en er DFfR’s landsdækkende turnering for Junior C og B roere.
Læs alt om TU-cup (reglement heatordning osv.)
Herunder ses den øjeblikkelige stilling i TU Cup’en
Hvis en roer har roet mere end de tilladte to løb på en dag, så er det point i 4x som bliver ignoreret.
Piger Jun C
Copenhagen Regatta | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | Navn | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | Sum |
1 | Marie Lie Schmidt (Lyngby Roklub) | 16 | 18 | 16 | 18 | 34 | ||
2 | Astrid Aviaja Kjærulff (Bagsværd Roklub) | 16 | 18 | 16 | 18 | 34 | ||
3 | Hedvig Højberg (Bagsværd Roklub) | 16 | 18 | 16 | 18 | 34 | ||
4 | Esther Galster-Hansen (Bagsværd Roklub) | 14 | 18 | 14 | 18 | 32 | ||
5 | Signe Hvelplund Lambertsen (Bagsværd Roklub) | 14 | 18 | 14 | 18 | 32 | ||
6 | Melody Harati (Hadsund Roklub) | 18 | 18 | 18 | ||||
7 | Sofie Thea Kornbeck (Lyngby Roklub) | 18 | 18 | 18 | ||||
8 | Elisabeth Grydehøj Stobbe (Københavns Roklub) | 14 | 14 | 14 | ||||
9 | Nicoline Walgren Vedel (Rødvig Roklub) | 12 | 12 | 12 | ||||
10 | Freja Bonderup Hesby (Odense Roklub) | 10 | 10 | 10 |
Drenge Jun C
Copenhagen Regatta | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | Navn | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | Sum |
1 | Gustav Bach Sørensen (Lyngby Roklub) | 18 | 18 | 18 | ||||
2 | Alex Sgrumala (Odense Roklub) | 16 | 16 | 16 | ||||
3 | Simon Hartvig Schousboe (Roforeningen KVIK) | 14 | 14 | 14 | ||||
4 | Mathias Tipsmark (Sorø Roklub) | 12 | 12 | 12 |
Piger Jun B
Copenhagen Regatta | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | Navn | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | Sum |
1 | Marie Saxtoft Jørgensen (Bagsværd Roklub) | 18 | 18 | 18 | 18 | 36 | ||
2 | Amalie Thal-Drexel (Bagsværd Roklub) | 18 | 18 | 18 | 18 | 36 | ||
3 | Thea Marie Noe (Jels Roklub) | 16 | 16 | 16 | 16 | 32 | ||
4 | Celine Nielsen (Jels Roklub) | 16 | 16 | 16 | 16 | 32 | ||
5 | Marie Louise Raahauge Avnsø (Bagsværd Roklub) | 14 | 18 | 14 | 18 | 32 | ||
6 | Sigrid Lindquist (Bagsværd Roklub) | 14 | 18 | 14 | 18 | 32 | ||
7 | Freja Junkuhn Dehli (Odense Roklub) | 14 | 12 | 14 | 12 | 26 | ||
8 | Dicte Fyhn (Jels Roklub) | 8 | 16 | 8 | 16 | 24 | ||
9 | Sara Lendal Holm (Roskilde Roklub) | 10 | 14 | 10 | 14 | 24 | ||
10 | Andrea Nicolaisen Jensen (Jels Roklub) | 8 | 16 | 8 | 16 | 24 | ||
11 | Elisabeth Udsen Lundstedt (Roskilde Roklub) | 10 | 14 | 10 | 14 | 24 | ||
12 | Katarina Kirkegaard (Holstebro Roklub) | 6 | 14 | 6 | 14 | 20 | ||
13 | Vigga Hjortkær Nørgaard (Holstebro Roklub) | 6 | 14 | 6 | 14 | 20 | ||
14 | Elisabeth Grydehøj Stobbe (Københavns Roklub) | 18 | 18 | 18 | ||||
15 | Liv Dolmer (Bagsværd Roklub) | 16 | 16 | 16 | ||||
16 | Maya Majeed (Aarhus Roklub) | 12 | 12 | 12 | ||||
17 | Louise klingenberg Haussmann (Odense Roklub) | 12 | 12 | 12 | ||||
18 | Caroline Lindskov Hessellund (Hadsund Roklub) | 10 | 10 | 10 | ||||
19 | Clara Mikkelsen (Odder Roklub) | 8 | 8 | 8 | ||||
20 | Rosa Gerdes Nielsen (Hadsund Roklub) | 6 | 6 | 6 | ||||
21 | Emmelie Brinkløv (Lyngby Roklub) | 4 | 4 | 4 | ||||
22 | Andrea Bork Terkelsen (Lyngby Roklub) | 4 | 4 | 4 | ||||
23 | Astrid Hebsgaard Steinmetz (Sorø Roklub) | 2 | 2 | 2 | ||||
24 | Malou Skov Pedersen (Sorø Roklub) | 2 | 2 | 2 |
Drenge Jun B
Copenhagen Regatta | Point | |||||||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
# | Navn | 1X | 2X | 4X | 1X | 2X | 4X | Sum |
1 | Thorleif Østergaard Martensen (Odense Roklub) | 18 | 18 | 16 | 18 | 18 | 16 | 52 |
2 | Albert Andersen (Roskilde Roklub) | 16 | 18 | 16 | 18 | 34 | ||
3 | Matias Guala Krage (Odense Roklub) | 18 | 16 | 18 | 16 | 34 | ||
4 | Magnus Werner Foldager (Roskilde Roklub) | 16 | 18 | 16 | 18 | 34 | ||
5 | Rainer Kaliszan (Roskilde Roklub) | 14 | 18 | 14 | 18 | 32 | ||
6 | Thomas Andersen (Rødvig Roklub) | 16 | 14 | 16 | 14 | 30 | ||
7 | Aksel Mikkelsen (Odder Roklub) | 10 | 16 | 10 | 16 | 26 | ||
8 | Mikkel Madsen (Holstebro Roklub) | 12 | 14 | 12 | 14 | 26 | ||
9 | Jeppe Bredvig Emtkjær (Holstebro Roklub) | 12 | 14 | 12 | 14 | 26 | ||
10 | Frederik Amby Jensen (Odder Roklub) | 10 | 16 | 10 | 16 | 26 | ||
11 | Oliver Ottow (Holstebro Roklub) | 8 | 14 | 8 | 14 | 22 | ||
12 | Malthe Baltser (Holstebro Roklub) | 8 | 14 | 8 | 14 | 22 | ||
13 | August Antonsen (Roskilde Roklub) | 18 | 18 | 18 | ||||
14 | Johan Beck Grønskov (Lyngby Roklub) | 14 | 14 | 14 | ||||
15 | Aksel Kragh (Odder Roklub) | 12 | 12 | 12 | ||||
16 | Marius Alstrup (Roklubben Ægir) | 10 | 10 | 10 |
Total
Klub | Jun C Piger | Jun C drenge | Jun B piger | Junior B drenge | Total |
---|---|---|---|---|---|
Bagsværd Roklub | 132 | 0 | 152 | 0 | 284 |
Lyngby Roklub | 52 | 18 | 8 | 14 | 92 |
Københavns Roklub | 14 | 0 | 18 | 0 | 32 |
Rødvig Roklub | 12 | 0 | 0 | 30 | 42 |
Hadsund Roklub | 18 | 0 | 16 | 0 | 34 |
Odense Roklub | 10 | 16 | 38 | 86 | 150 |
Roforeningen KVIK | 0 | 14 | 0 | 0 | 14 |
Sorø Roklub | 0 | 12 | 4 | 0 | 16 |
Holstebro Roklub | 0 | 0 | 40 | 96 | 136 |
Roskilde Roklub | 0 | 0 | 48 | 118 | 166 |
Jels Roklub | 0 | 0 | 112 | 0 | 112 |
Odder Roklub | 0 | 0 | 8 | 64 | 72 |
Aarhus Roklub | 0 | 0 | 12 | 0 | 12 |
Roklubben Ægir | 0 | 0 | 0 | 10 | 10 |